Blog > Komentarze do wpisu
KALOSZE HUNTER

Historia kaloszy Hunter rozpoczyna się w 1918 roku, gdy w trend zastępowania bryczesów spodniami męskimi wplotła się potrzeba skonstruowania butów, które można było wygodnie łączyć z szerszymi nogawkami.

Jak większość wynalazków, również buty typu wellington, powstały, by ułatwić ludziom życie. Gdy pasujące do odchodzących do lamusa bryczesów buty typu Hessian okazały się kompletnie niepraktyczne i niewygodne w zestawieniu z podbijającymi męskie serca spodniami w klasycznym, do dzisiaj stosowanym fasonie. To diuk Wellington pierwszy wpadł na pomysł, by stworzyć buty z dopasowaną cholewką, które być może nieco trudniej się zdejmowało, ale za to można je było nosić pod spodniami. Szewc diuka podchwycił pomysł i buty wykonał a brytyjscy gentelmani szybko przekonali się do modelu promowanego przez swojego książęcego bohatera spod Waterloo.

Kalosze Schaffashoes

Buty typu Hessian Powszechnie noszone w XVIII wieku buty typu Hessian


Kalosze Hunter

Sir Arthur Wellesley, pierwszy Diuk Wellington Sir Arthur Wellesley, pierwszy Diuk Wellington, bohater spod Waterloo, wynalazca butów wellington

Jak nie trudno sie domyślić do wynalazku diuka szybko przylgnęła nazwa wellington, która do dziś dnia w języku angielskim oznacza proste, wysokie buty z wąską, przylegającą do łydki cholewką. W latach 50 i 60 osiemnastego wieku wellingtony produkowano wyłącznie ze skór cielęcych, do czasu, gdy amerykanie, bardziej zaawansowani na owe czasy w technologii produkcji obuwia wpadli na pomysł, by wykonać wellingtony z gumy. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, a jeden z przedsiębiorczych, amerykańskich producentów, Henry Lee Noris wybrał się do Szkocji, by stworzyć wkrótce w Edynburgu spółkę o nazwie North British Rubber Company. Nie lada wyzwaniem było dla Norisa znalezienie odpowiednio wykwalifikowanych pracowników dla raczkującego w Szkocji przemysłu gumowego, ale udało się temu zaradzić importując fachowców z Nowego Jorku.

Ich doświadczenie okazało się niezbędne nie tylko przy produkcji gumowych butów - dali oni podwaliny dla całej gałęzi gospodarki, bez której dzisiaj trudno sobie wyobrazić bardzo wielu produktów.

Zapotrzebowanie na gumowe wellingtony było początkowo mniej niż umiarkowane. Sytuację radykalnie odmienił wybuch I Wojny Światowej. Do kompanii North British Rubber Company wpłynęło zapotrzebowanie ze strony Urzędu Wojennego na zaopatrzenie armii w wytrzymałe, nieprzemakalne buty, które sprawdzą się w zalanych wodą i błotem okopach. W sumie, na potrzeby armii brytyjskiej wyprodukowano wówczas ponad milion par butów.

Kalosze Hunter

Wellingtony produkowane na potrzeby Armii Brytyjskiej podczas I Wojny Światowej


Również podczas II wojny Światowej do spółki wpłynęło warte miliony funtów zamówienie na gumowe buty, które i tym razem świetnie się sprawdziły w słotnych warunkach panujących na terenach prowadzonych walk.

Po wojnie wellingtony , wraz z żołnierzami odeszły do cywila i natychmiast znalazły zastosowanie jako zwyczajowe obuwie kobiet, mężczyzn i dzieci na deszczowe dni. Ewoluował również wygląd obuwia: cholewka stała się szersza, podeszwa grubsza a przód buta bardziej zaokrąglony. Ich funkcjonalność sprawiła, że robotnicy zaczęli je powszechnie stosować podczas pracy.

Po tak ogromnym sukcesie spółka North British Rubber Company naturalną koleją rzeczy zaczęła rozwijać swoją działalność, co wkrótce zaowocowało otwarciem kolejnej fabryki w Dumfriesshire. Miało to miejsce jeszcze w 1946 roku.

W 1958 roku spółka wypuszcza na rynek dwa modele wellingtonów: Green Hunter (zielone myśliwskie) i Royal Hunter Wellingtons (królewskie wellingtony myśliwskie). Reakcja rynku była powolna i na sukces trzeba było poczekać. Firma reklamowała swoje produkty na imprezach lokalnych i po pewnym czasie jej flagowe modele zakorzeniły się w świadomości Brytyjczyków by wkrótce ekspansywnie podbijać świat. North British Rubber Company przeszła od tego czasu bardzo długą drogę, gdy ostatecznie w 2006 roku przybrać nazwę Hunter Boot Limited.


Huntery są tak niezastąpionym elementem ubioru codziennego, że ich popularność była właściwie kwestią czasu. Obecnie są najmodniejszym uzupełnieniem wąskich spodni. Śmiało można powiedzieć, że kalosze Hunter podbiły salony!


Kalosze Hunter

Najbardziej klasyczny, znany od 1958 roku model Green Hunter, który przyczynił się do przemianowania nazwy spółki i zapoczątkował modę na kalosze Hunter na całym świecie. Dostępny w sprzedaży w sieci salonów handlowych Schaffashoes.

Najlepszym dowodem na niesłychaną popularność kaloszy Hunter jest to, że właściwie bardzo trudno znaleźć hollywoodzką gwiazdę, która nie dałaby się przyłapać w nich na ulicy.


Kalosze HunterKalosze Hunter

Angelina Jolie w filmie Mrs and Ms Smith nosi kalosze Hunter Original Red


Kalosze HunterKalosze Hunter

Jennifer Aniston w klasycznym modelu kaloszy Hunter Original Black

 


Kalosze Hunter

Liv Tyler w zaprojektowanym w 1956 roku modelu Green Hunter, znanym obecnie pod nazwą handlową Hunter Original Green.

 


Kalosze HunterKalosze Hunter

Sarah Michelle Gellar w wyjątkowo ładnym modelu Hunter Original Chocolate

 


Kalosze HunterKalosze Hunter

Kelly Osborne w pomarańczowych kaloszach Hunter

 


Kalosze HunterKalosze Hunter

Kristin Chenoweth w Hunter Original Aubergine.

 


Kalosze Hunter

Kirsten Stewart jako Bella Swan w mega hicie „Zaćmienie” również nosi kalosze Hunter!

 


Kalosze Hunter

Kaloszom Hunter nie oparła się nawet księżna Diana. Tu w klasycznym zielonym modelu Hunter Green.

piątek, 04 marca 2011, schaffa-caffe

Polecane wpisy